Jogszabályi háttér

  1. december 31. után csak közel nulla energiaigényű új épület építhető, vagyis 2021-től használatbavételre kerülő új lakóépületek, társasházi lakások használatát az építésügyi hatóság csak abban az esetben engedélyezi, ha azok kielégítik a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó jogszabályi követelményeket.

Ezt a követelményszintet a 7/2006. (VI.24.) rendelet 6. számú melléklete tartalmazza:

A közel 0 energiaigényű épületek rétegrendjének meg kell felelnie az 5. számú rendeletben meghatározott követelményértékeknek. Ezen felül az épület teljes energiaigényének 25%-át megújuló energiaforrásból szükséges fedezni.

5-ös számú melléklet, költségoptimalizált követelményszint: meghatározásra kerül, hogy egy adott rétegrendnek (fal, födém, stb.) mekkora a megengedett hőátbocsátási tényezője, valamint a hőveszteség tényezője. Épülettípusonként meghatározásra kerül az összesített energetikai jellemzők követelményértéke.

Mit jelent a közel nulla energiaigény?

Ez a követelményszint lényegesen szigorúbb a hatályos előírásoknál. Az épület energiaigénylét – az összesített energetikai jellemző méretezett értékéhez viszonyítva – legalább 25%-os mennyiségben olyan megújuló energiaforrásnak kell biztosítania, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik vagy a közelben került előállításra. A jelenlegi követelményszint nem tartalmaz megújuló részarányt.

Mely épületekre vonatkozik az új szabályozás?

Azon új épületeknek kell megfelelniük az új követelményeknek, melyek

  • végleges használatbavételi engedélye 2020. december 31. után kerül kiadásra, vagy
  • építése hatósági jóváhagyással 2020. december 31. után zárul le.